Konie, które są pozyskiwane przez znanych hodowców czy pasjonatów tych przepięknych stworzeń, są zwyczajowo poszukiwane przez różnego rodzaju ogłoszenia. Możemy je znaleźć w Internecie, w gazetach codziennych, czy czasopismach branżowych. Nie da się ukryć, że takie dobrze odchowane zwierzę, które będzie dobrym nabytkiem, kosztuje nie mało. W Polsce bowiem posiadanie konia uznaje się za oznakę przeogromnego bogactwa, o którym większość może tylko i wyłącznie pomarzyć.


Koń na sprzedaż kosztuje około dwudziestu tysięcy złotych! A to tylko pierwsze wydatki. Do tego należy zapewnić naszemu zwierzęciu odpowiednie warunki bytowe. Po pierwsze – stajnia. Nie musi to być od razu przeogromne pomieszczenie, w którym łatwiej się zgubić niż znaleźć drogę powrotną. Wystarczy odpowiednio zagospodarowany obszar, który musi być dwa razy dziennie czyszczony z wszelkich odpadów. Ponadto, należy zapewnić zwierzęciu miejsce do wybiegania się. Należy bowiem dbać o odpowiednią kondycję konia. Zwierzę, które nie będzie się ruszało, będzie miało problemy z nadwagą, sercem, co w końcu doprowadzić może do śmierci zwierzęcia.


Szukając odpowiedniego konia na sprzedaż, koniecznie trzeba sprawdzić, czy kupujemy konia z rodowodem – szczególnie jeżeli sprzedawca o tym wspomina. Lepiej nie kupować kota w worku. Głośne zdarzają się ostatnio też historie związane z kradzieżami koni, które później ktoś próbuje sprzedać bez wiedzy właściciela. Jeżeli sprawdzimy, czy koń na sprzedaż posiada wszystkie dokumenty zgodne ze stanem faktycznym, może i warto zainwestować w niego pieniądze.


Należy przy tym pamiętać, że roczny koszt utrzymania konia to od siedmiu do ośmiu tysięcy złotych. Oczywiście wszystkie podane ceny i wartości są jedynie przybliżone. Rzeczywiste koszty należy zbadać przed zakupem, żeby nie przecenić swoich możliwości finansowych i niepotrzebnie nie wpaść w długi.